Uçar, “Diyanet’te çok sayıda sendika kurulmuş olması memnuniyetsizliğin bir yansımasıdır!”

       Trabzon Din-Bir-Sen İl Başkanı Fikret Uçar, İl Müftülüğünce düzenlenen aylık mutat toplantıda konuştu. “Sendikalar demokratik toplumların olmazsa olmaz sivil toplum kuruluşlarıdır” diyen Uçar, “Dünyanın farklı bölgelerinde birçok sorun sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla çözüme kavuşabiliyor.” İfadelerini kullandı.

       Fikret Uçar, yaptığı konuşmada önemli konuları gündeme getirdi. Uçar, Din-Bir-Sen’in bu sorunları çözmeye talip olan ciddi ve cesur bir sendika olduğunun altını çizerek şöyle dedi: ”Kurumsal olarak sendikalaşma oranının en yüksek olduğu teşkilat Diyanet’tir. Diyanet’te bu kadar fazla sayıda sendikanın kurulmuş olması normal değil. Bu, kimilerince demokratik bir zenginlik olarak değerlendirilebilir. Ancak bunun, bir memnuniyetsizliğin yansıması olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

       Değerli Meslektaşlarım, iki yıldır rotasyon uygulamasına çeşitli nedenlerle ara verildi. İçinde bulunduğumuz yılda bazı düzenlemeler yapılarak uygulanacak. Biz, bütün personeli kapsayacak, Milli Eğitimdeki uygulama benzeri adil bir rotasyon uygulamasını destekliyoruz. 20 yılın üzerinde görevi olanların kapsam dışı tutulmasını ve sekiz yıllık sürenin de on yıla çıkarılmasını teklif ediyoruz. İLİTAM’da maalesef “çarşıdaki pirinci hesap ederken evdeki bulgurdan olma” hali yaşandı. Biz sınavsız lisans tamamlama beklerken, YÖK, bu kapsamdaki diğer fakültelere sınavsız geçişi iptal etti. Sendikamız, sadece diyanet personelinin yararlanacağı bir İLİTAM’ın uygulanmasından yanadır. Bunu defaatle kamuoyuna açıkladık. Ayrıca ilgili makamlara önerimizi sunduk. Yayımlanan Hac Görevlisi kriterlerinde hakkaniyet göz ardı edilmiştir. Daha önce Hac ve Umre organizasyonunda görev almayanların müracaatının kabul edilmeyeceği açıklandı. Sık değişen yönetmelik usul ve kriterlere bir son verilmelidir. 2014’te Hacda görevlendirilecekler umreye götürülmüşlerdi. Bu uygulama devam edebilirdi, sorun da ortadan kalkardı. Görev süresince insanlara dini anlatan, hac’dan umre’den bahseden bir görevli herhangi bir sınava tabii tutulmadan neden hac ve umreye görevli olarak gitmesin? Sendikamız, bütün din görevlilerinin bunu hak ettiğine inanıyor.

       Değerli Kardeşlerim, bayram tatilleri, idari ve resmi izinlerin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Din görevlileri mesai mefhumu gözetmeksizin gece gündüz ibadet aşkıyla görev yapıyor. 657’ye tabi diğer memurlar izin kullanırken, din görevlilerinin mahrum edilmesini doğru bulmuyoruz.

       Emekli kesintilerinin, seyyanen yapılacak ödemeden karşılanması, emekli maaşlarının artırılması, vergi matrahının yükseltilmesi ve bu matrahtan alınan vergi oranının düşürülmesini istiyoruz Teşkilatımızda çok fazla yazılı ve sözlü sınav yapılmasının personeli yorduğunu ve bu sınavların demokratik bir çözüme kavuşturulmasının hem hizmette verimliliği artıracağına, hem de iş barışını sağlayacağına inanıyoruz. İlahiyat dışındaki fakülte mezunlarının karşılaştıkları sorunlar giderilmelidir. Din Görevlilerinin ek göstergeleri artırılmalı, intibak yasasından kaynaklanan kayıplar giderilmelidir. Kur’an Kursu Öğreticilerinin ek ders ve nöbetler başta olmak üzere karşılaştıkları sorunlardan haberdarız. KKÖ’lerin pedegojik formasyon almalarını, arzu edenlerin diğer okullara öğretmen olarak atanabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Yeni Din Görevlisi ve Kur’an Kursu Öğreticisi alımı yerine vekil olarak görev yapanlar usulen bir sınava tabi tutularak kadroya geçirilmelidir. Aday İmamlık uygulamasını destekliyoruz ve sürenin en az bir yıl olması gerektiğini düşünüyoruz. Emekliliği yaklaşanlardan başlamak üzere Hizmet İçi Eğitimden kademeli olarak vaz geçilmelidir. Bu uygulamanın bir yıl şeklinde devam etmesi halinde mevcut Hizmet İçi Eğitime gerek kalmayacaktır.

       Kıymetli meslektaşlarım, E sınıfı camilere resmi görevliler değil İmam Hatip son sınıf öğrencileri veya Kur’an Kurslarından uygun görülenler 2/3 maaşla görevlendirilmelidir. Bu çocuklar böylece mesleğe ısındırılmış olur. Böylece din Görevlilerinin resmi izinli olmaları halinde yerini doldurmak için görevli aranmaz. Merkezi vaazdan vaz geçilip ezanların merkezi sistemden okunmasına devam edilmelidir. 15 Temmuz’dan sonra uygulanan Cuma akşamı sala uygulaması, ezana yarım saat kala okunmaya devam edilmelidir. Kurum değiştirmek isteyen personele kolaylık sağlanmalı ve becayişin önü açılmalıdır. Dernek görevlilerinin, Camii ve Kur’an Kursu resmi görevlilerinin işlerine karışmalarını engelleyecek kanuni düzenlemeler yapılmalıdır. Bazı daire çalışanlarının personele uyguladıkları olumsuz davranışların önüne geçilmeli ve mobbing uygulayanlar hakkında kanuni işlem yapılmalıdır. Din Görevlileri dergi ve takvim satışı konusunda mecbur tutulmamalı, camilerde sık para toplanmasının önüne geçilmeli, hutbelerin personele zamanında ulaşması temin edilmelidir.

       Kıymetli Meslektaşlarım, sendikaların tayin yapma, sınav kazandırma, memur yapma gibi ne bir görevi ne de böyle bir gücü vardır. Ayrıca sendikaların partisi olmaz. Sendikalar siyasetle uğraşamaz. 4688 Sayılı Yasaya göre suçtur. Sendikaların üyesi olur. Böyle bir durumun dillendirilmesi, diğer kurum ve kurum çalışanlarının işine müdahale anlamı taşır. Bu da suçtur. Din-Bir-Sen, 2009 yılında kurulmuş,  hiçbir siyasi partiyle organik bağı bulunmayan özerk ve bağımsız bir sendikadır. Bu itibarla sendikamız; üyelerinin ekonomik, hukuki, mesleki, sosyal, kültürel, demokratik hak ve menfaatlerini her platformda koruyup kollamayı görev bilir. Din-Bir-Sen olarak; sadece ücret eksenli değil, başta toplumsal olaylar olmak üzere ülke ve millet menfaatine olan bütün konularda üzerine düşeni yapmak azim ve kararlılığıyla gerçek sendikacılık yapmak istiyoruz. Hiçbir sendikal çalışmayı icra ettiğimiz görevden üstün görmüyoruz.

       Biz, önce din görevlisiyiz, sonra sendikacıyız. Sendikanın değil, Diyanet’in personeliyiz. Bu manada sendikayı bir amaç değil, arzu edilen hizmetin hayata geçirilmesi için araç görüyoruz. Sendikaların asıl gücü üyedir. Bu vesileyle hepinizi Din-Bir-Sen’e üye olmaya davet ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle bana bu fırsatı veren Sayın Müftüm başta olmak üzere daire personeline ve siz değerli meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyor, başarılar diliyorum.”

 

                                                                                                                                                                                                                                                              Fikret Uçar

                                                                                                                                                                                                                                                 Trabzon Din-Bir-Sen İl Başkanı

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net