Ramazan ayı fazilet ve bereketiyle geldi.

       Ramazan ayının 27 Mayıs Cumartesi günü başlayacak olması nedeniyle açıklama yapan Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonu (ÇALIŞAN SEN) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “26 Mayıs Cuma gecesi Ramazan ayının fazileti ile bulaşacağız” dedi.

       Özdemir, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Oruç, nefsi terbiye etmenin en güzel yoludur. Oruç tutan kimse nefsine tuzak kuran dünya arzularının bütün zincirlerini kırmış olur. İnsanı bencilleştiren, insanı hoşgörü ikliminden yoksun bırakan nefis tuzağından kurtulmanın tek yoludur. Nefis bu ayda terbiye edilir. Bu ayda yapılacak salih ameller cennet kapılarını açacaktır. Günahlardan azad edilmek ve Allah’ın mağfiretine nail olabilmek için tüm Müslümanlara bir fırsat sunuluyor. Şeytan zincire vuruluyor ve O Yüce Yaratıcıdan çok büyük nimetler sunuluyor. Ruhun ihtiyacı olan gıda bu ayda mevcuttur. Bu ayın feyzinden, rahmetinden, bereketinden faydalanmak gerekir.

Oruç, zengin ile yoksulu aynı sofrada buluşturan, aynı duyguyu, aynı heyecanı yaşatan bir ibadettir. Bu nedenle Ramazan ayının birlik ve beraberlik duygusunu geliştiren bir özelliği vardır.  

       Ramazan ayında tutulan Oruç, nefsin arzu ve isteklerini sınırlayarak ve sabır göstererek ruhun temizlenmesini sağlayan bir ibadettir. Ramazan ayı, Müslümanların büyük sınav verdiği aydır. Bu sınavda dünya istek ve arzularına karşı sabrederek direneceğiz, yoksulu, hastayı, kimsesizi ve yardıma muhtaç olanları hatırlayacağız. Allah’ı bolca zikredip ibadetlerimizi artıracağız. Böylece bu zorlu sınavdan geçmiş olacağız.. Oruç, insan iradesini güçlü kılan bir ibadettir. İradesi zayıf olan insanların bile Ramazan ayında oruç tutabilmek için nasıl bir direnç gösterdiğini müşahede ediyoruz. Allah, kapısına gelmek isteyen kullarına güçlük çıkarmaz. Yeter ki kul sabırlı ve kararlı olsun. Oruç, kanaat etmeyi, israftan kaçınmayı öğretir. Bu nedenle Müslümanlar huzurlu olur.  Allah Resulü “Kanaat bitmeyen bir hazinedir.” der. Müslümanlar kanaatkâr olmalı ve özellikle Ramazan ayı gibi mübarek bir ayda bu kanaatkârlığını göstermelidir. Müslümanların en cömert olması gereken aylardan biridir. Yoksulu doyurmak için cömert olmalıyız. Bu mübarek ay israf noktasında cimri, yoksulu, kimsesizi ve yardıma muhtaç olanları doyurmak için en cömert olmamız gereken bir aydır.

       Ramazan ayına girerken,  nefsanî arzuları vücudumuzdan temizlemek için bu fırsat ayını iyi değerlendirelim. Ramazan ayı, bereket ve mağfiret ayıdır. Günahlardan arınmak için azad ayıdır. Allah’ın verdiği tüm nimetlere şükür etmek, O’na kulluk borcumuzdur. Borcumuzu zamanında ödeyebilirsek biz kazanırız. Yüce Yaratıcının mağfiretine nail oluruz. Günahlarımız bağışlanır. Bu nedenle Ramazan bir rahmet ayıdır.

Ramazan ayı fazilet bakımından üstün olan aydır. Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Yeryüzünün Allah’ın nuru ile aydınlandığı, gökyüzünün ışıl ışıl parladığı bir aydır. Müslümanları kötülükten alıkoyan, doğru yolu gösteren, vücudu ve ruhu temizleyen bir aydır.

Ramazan ayında, gurabanın hamisi Peygamber'i Ekber’in sofrasını kurun. Gösterişli ve masraflı sofralardan kaçınmak, bu ayın faziletinin gereğidir. Bu ayda açlar doyurulmalıdır. Ramazan ayı ibadet ve yardımlaşmanın en yoğun yaşanması gereken aydır. Bu ay içinde yardımlaşmak, ihsanda bulunmak güzel duygularla donanmamızı sağlayacaktır. Oruç, açları anlamamızı sağlayacak yegâne ibadettir.

       Kur’an ayı olan Ramazan, gönüllerimize güzelliğiyle, rahmet ve bereketiyle geldi. Vücudumuza sıhhat ve selamet getirdi. Günahkâr ruhumuza azad olma fırsatıyla geldi. Peygamber Efendimiz’in güzel ahlakından nasiplenebilmek için geldi. Tüm Müslümanlara rahmet, bereket getirdi. Hoş geldin ya şehri Ramazan. İnşallah bütün Müslümanlara hayır getirdin.

       Bu vesile ile bütün Müslümanların Ramazan ayını kutluyor, hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net