DİN-BİR-SEN SOMA İLÇE TEŞKİLATI BASIN AÇIKLAMASI

Manisa’nın Soma ilçesinde bir grubun camii İmam Hatibine karşı hakaretlerine sessiz kalmayan Din-Bir-Sen Soma İlçe teşkilatı basın açıklaması yaparak olayı kınadı.

İşte o açıklama!

DİN-BİR-SEN SOMA İLÇE TEŞKİLATI BASIN AÇIKLAMASI

 

16 Eylül 2017 cumartesi günü öğle namazından önce bazı vatandaşlarımız Soma Müftülüğüne bağlı Zeytinli camiinde Mevlid cemiyeti organize etmek üzere talepte bulunmuş, cami görevlileri tarafından bu talep uygun görülmüştür. Söz konusu mevlid cemiyeti usulüne uygun olarak resmi ve gayri resmi misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ancak cemiyet sahibinin ve yakınlarının talebi üzerine misafirlerden gayri resmi olan ve hiçbir resmi görevi ve hüviyeti bulunmayan şahıslar tarafından vaaz ve sohbet yapılmak istenmiş, ancak raporlu olan cami İmam hatibi Fatih BAŞKIRIK’ın yerine görevlendirilen Hasan TÜLER vaaz ve sohbet etmenin müftülük iznine tabi olduğunu izinsiz vaaz edilemeyeceğini belirtmiş ve buna müsaade etmeyeceğini, müftülükten resmi izin almalarını kendilerine söylemiştir. Buna rağmen İmam Hatiplikten ihraç edilen sabık imam Arif İMAN, babası eski dernek başkanı Ali Sami İMAN ve Habil BAHAR,  Selami BAHAR ile yanındakiler, görevli Hasan TÜLER i camiden dışarıya davet etmişler ‘sen kimsin, bu camiyi biz yaptırdık,’ tarzında ifadelerle görevlimize müdahalede bulunmuşlardır.

Camilerimiz toplumumuzun huzurlu bir şekilde ibadet yapması için inşa edilmiş mekanlardır. Yönetimi ve idaresi Diyanet İşleri Başkanlığımızın denetimi altındadır. Camiyi yaptırmak veya derneğinde görev almak o kişiye veya kişilere cami yönetiminde söz hakkı tanımaz. Camiler kamu malıdır ve kutsal mekanlardır. Yönetim şekli kanunlarla ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Dolayısıyla camide söz sahibi kişi, camide görevlendirilen din görevlisidir. Bu konuda karışıklığa ve kargaşaya sebebiyet vermemek için herkes haddini bilmek mecburiyetindedir. Bu nedenle imam arkadaşımıza kırıcı sözler sarfeden bu kişileri kınıyoruz. Bu kişileri haddini bilmeye ve cami görevlilerine karşı daha nazik davranmaya ve imam arkadaşımızdan özür dilemeye davet ediyoruz. Camiler kimsenin babasının malı değildir. Cami görevlilerimiz zaten üzerlerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirmektedirler. Kimse camide görevli olan din görevlisi arkadaşlarımıza amirlik taslamaya kalkmasın. Din görevlilerinin kimlere karşı sorumlu olduğu, talimatları kimlerden aldığı kanunlarla ve  yönetmeliklerle bellidir ve görevlilerimizde bunun bilincindedir. Bundan sonra bu tarz talihsiz olayların yaşanmaması için herkesi sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyoruz.

Soma DİN-BİR-SEN ilçe yönetimi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı yönetmeliklerine ve mevzuata uygun davranan emir ve talimatlarını uygulayan, kendisine emanet edilen Cami, mihrap, minber ve kürsüsüne sahip çıkan meslek onur ve şerefini koruyan görevli arkadaşımız Hasan TÜLER’in yanında olduğumuzu, görevli arkadaşımızın yalnız olmadığının bilinmesini, aynı zamanda kanunlarımızın, camilerimizin yönetim ve denetiminin Diyanet İşleri Başkanlığına verilmiş olduğu hususunu kamuoyuna bir kez daha ilanen duyuruyoruz.  20.09.2017

 

DİNBİRSEN İLÇE TEM.                                                                                                  DİNBİRSEN İL BŞK.YARD.

Mustafa Fatih UZUNOGLU                                                                                             Muhammed Fatih KURŞUN        

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net