UTANCIMIZ BÜYÜK

UTANCIMIZ BÜYÜK

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan çocuk istismarına yönelik Çalışan Sen ve Din- Bir – Sen Genel Başkanı Yusuf ÖZDEMİR; bazı açıklamalarda bulundu.

7’den yetmişe her birimizin içini acıtan bu olaylar karşısında son derece üzgünüz, İnsanlığının geldiği noktayı anlatmak imkânsız, Bizler din görevlisi ve STK’lar olarak üzerimize düşen asli görevleri layığı ile icra edemedik.

Hükümetimiz yaşadığımız bu vahim olay karşısında caydırıcı birçok tedbiri ivedilikle gündeme getirdi, 6’ya yakın bakanlığımız bu konu üzerinde daha ne gibi önlemler alınabilir çabası içerisinde, bu sorun sadece Hükümetimiz tarafından Cezaların arttırılması ile çözülecek sorunlar olmadığı kanaatindeyiz.

Toplumu en büyük yıkıma götürecek bu olay, sadece eğitimle ya da ağır cezalarla çözülmeyeceği aşikârdır. İmam-ı Şafi (R.Aleyh) ne demişti; “ Haramın En Zoru Başıdır, Sonra Kolaylaşır. Sonra Sıradanlaşır Sonra Alışılır. Sonra Tatlanır Sonra Kalbe Yerleşir. Sonra da Kalp Başka Bir Haramı Arar.”

Daha başında bu tür olayları durdurmak için, Anne ve Babalara elbette çok büyük görevler düşüyor.

Çocuk istismarı ve ihmali bir halk sağlığı sorunudur. Toplumun temel taşlarının yerinden oynadığının bir delilidir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde Eğitimsiz ailelerin, eğitimli aile ye göre 3 kat daha fazla risk taşıdığı söylenmektedir. İstismar ve ihmal, eğitim seviyesi azaldıkça artış gösteren kavram olduğu üzere aile merkezli destek programları, eğitime verilen önemin ve bilincin artırılmasının yanı sıra toplumun özüne dönmesi, Ümmetin emir ve yasaklarını Haram ve Helal’in hayatlarında yön göstericisi olması gerekir. Toplumsal güvenin ve dayanışmanın tesis edilmesi için ise Kur’anın getirdiği temel ilke iyilik ve “takva” üzerine hayatlar sürdürülmelidir.

Cinsel istismar konusunda toplumsal duyarlılık artırılmalı ve bu konu medya, görsel ve yazılı basında çocuklardan cinsel haz almaya karşı çıkılmalıdır.  dedi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi;

“Canımızdan birer parça olan bu masumların sadece yaşatılması, yetiştirilmesi değil, her türlü tehdit ve tehlikeden korunması da bizlerin sorumluluğundadır.”

 Bizde Sivil Toplum Örgütü olarak hükümetimizin vereceği her türlü kararın arkasında olduğumuzu yineleriz, İnşallah en kısa sürede bu meseleyi hem inancımızın gerekleriyle hem milletimizin değerleri ve beklentileriyle gerektiği üzere çözüme kavuşturacaklardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net