Kadın ANA’dır, Vatan’dır, Yurt’tur….

Kadın ANA’dır, Vatan’dır, Yurt’tur….

İnsanlığın varoluş tarihinin başlangıcı olan Hz. Havva annemiz ile başlayıp günümüz kadınları arasına gelinen noktada kadının değeri gün be gün artmaktadır.

Dünya Kadınlar Günü veya Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak adlandırılan bu özel gün her yıl 8 Mart tarihinde tüm dünyada kutlanıyor.

Bu günün tarihine bakacak olursak;  Amerika’da katledilen insanlığın acı dramını görmek mümkündür.

“ Bir tekstil fabrikasında başlattıkları grevde çıkan yangında 129 kadın can verdi. Bu feci olayın tarihi 8 Mart 1857'ydi.40 bin kadın işçi, ABD’nin New York kentinde, bir dokuma fabrikasında greve başladı. Sadece "daha iyi çalışma koşulları" istiyorlardı. Polisin fabrikaya kilitlediği kadın işçilerden 129'u, içeride çıkan yangında can verdi.O ölümler, dünya kadınlarının seslerini duyurabilmesi için yakılan ateşin ilk kıvılcımı oldu.

Bugünün anısına Çalışan- Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Yusuf Özdemir;

Kadın Ana’dır, Bizim dinimizde ve topluğumuzda kadın kutsallarımız arasındadır. Öyle ki Birleştiren, tamamlayan Hatta Cennetin Ayakları altında olduğu ile müjdelenendir.

“Anavatan, Anayurt, Anadolu ve Devlet Ana” gibi tasvir edilip, birleştirici temel taşı görevini ifa etmektedir.

Bilinenin aksine İnsan Haklarını bildirgesinin ilk’i olan Veda Hutbesinde Hz. Muhammet (sav) “Kadınlar size Allah’ın Emanetidir.  tebliğinde bulunmuştur.         

Kadınların siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel alandaki önemini ve erkeklerle eşit bir konuma sahip olduğunu bir kez daha yinelemek isterim.

Bizleri eğiten, yetiştiren, büyüten, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren ve ihtiyacımız olduğunda desteklerini bizlerden esirgemeyen fedakar kadınlarımızın,

 En önceliklisi; Eğitimde önlerinde engel bulunmayan, Çocukluklarının gelinlik giyerek unutulmadığı, her ne sebeple olursa olsun şiddete maruz bırakılmayan kadınlarımızın karşılaştığı bütün olumsuzlukları gidermek, toplumsal bir görev olmalıdır.

Şanlı tarihimizde; Önce vatan diyerek erkeğiyle aynı safta omuz omuza hak yolunda mücadele eden; Babasız çocuğumu büyütürüm de VATANSIZ asla diyen, bebeğinin örtüsünü cephanenin üzerine örten, kahraman kadınlarının varlığıyla kurulmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle birlikte, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan 11 kadınlarımızı rahmetle anarken, başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere, tüm kadınlarımızın '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.'' dedi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net