SINAV ÜCRETLERİNİ DÜŞÜRÜN!

Mamak Müftülüğü aylık mutat toplantısına katılan ve personele hitap eden Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir;  

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak görev yapanların her yıl girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının(MBSTS) adeta çileye dönmesi üzerine açıklama yapan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığına seslenerek “sınavların 34 ilde yapılması ayrı bir çile. Her yıl sınav ücretlerinin artırılması ayrı bir çile. Sınav ücretlerini düşürün” çağrısında bulundu.

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavları (2017-DİB-MBSTS) din görevlilerine zul olmaya başladı. Diyanet’ten tek isteğimiz; personelinin maddi ve manevi mağduriyetini görmesidir.

MBSTS sınav ücretleri 2015 yılında 80 liraya çıkarıldı. 2016 yılında 95 liraya ve 2017 yılında 110 liraya, 2018 yılında125 liraya, 2019 yılında da 150 liraya çıkarıldı. Bu kadar zam olmaz. Biz, 80 liranın bile fazla olduğunu ve bunun düşürülmesini isterken her yıl yüksek oranda artırılıyor. Din görevlilerine zul olan bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Sınav ücretleri en fazla 50 lira olmalıdır. Bunun üstünün din görevlilerinin sofrasından zeytininin, peynirinin  alınması demektir.”

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin 1’nci fıkrasında “Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM’ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir.”  Denildiğini hatırlatan Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın MBST sınav sorularını hazırlayacak uzmanları, uygulayacak memurları ve elektronik cihazları varken sınavların ÖSYM’ye yaptırılması anlamsızdır. Kurum, sınavları kendi yapacak olursa hem sınav maliyeti düşer hem sınava gireceklerin kapasitesine göre soru hazırlanmış olur hem de din görevlileri belirttiğimiz sıkıntılardan kurtarılmış olur, dedi. 

Özdemir, konuşmasının sonunda şöyle dedi: “Din-Bir-Sen olarak, MBST sınavına girecek olan din görevlilerinin sınav çilesine son verilmesini, her ilde sınavın yapılmasını ve sınavların iki yılda bir kere yapılmasını istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının personelinin mağduriyetini görmesini ve sınav ücretlerinin düşürülmesi için çalışma yapmasını istiyoruz. İleri sürdüğümüz gerekçelerin değerlendirilmesini ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı ile diğer ilgili birimlerin ortak bir çalışma yaparak uygun bir sınav sistemiyle ve din görevlilerini zorlamayacak bir ücretle sınava girmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz.”dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net