Miraç Kandilini, Rabbim Tüm Müslümanlara Mübarek Kılsın.

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, 02 Nisan Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan gece idrak edilecek olan Miraç Kandili nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Mesajında, “feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Miraç Kandili önemli bir gecedir. Gönüllerin fethedildiği bu geceden alacağımız dersler var” dedi.

       Özdemir, mesajında şunları söyledi: “Mekândan münezzeh olan Allah Teâlâ ile Kur'an'ın "âlemlere rahmet" olarak gönderildiği Hz. Muhammed arasında gerçekleşen bu buluşmayı  insan idraki kavramaktan âcizdir. Bu buluşma da  Resûlullah'a,  “içlerinden günahkâr olanlar -eğer affedilmezlerse- bir süre cehennemde cezalandırıldıktan sonra bütün ümmetinin cennete kabul buyurulacağı” müjdelendi. Ayrıca kendisine bir hediye olarak Bakara Sûresinin "Âmene'r-resûlü..." diye başlayan son iki ayeti verildi. İslâm'ın en temel ibadetlerinden beş vakit namaz bu gece de emredildi.

       Miraç Hz. Peygamber'e büyük bir ihsan, eşsiz bir armağandır. Ümmetinin de bundan büyük bir nasibi vardır. Mirac gecesinde Hz. Peygamber'i, o gece armağan edilen namaz ibadetinin önemini, İsra Sûresini ve orada geçen dini, ahlaki hükümleri anmak, anlatmak, temsil etmek elbette yararlıdır ve yapılmalıdır

       Miraç Gecesi sadece mekân değiştirmek değil, ahlaki ve davranışsal birçok kazanımların olduğu mübarek bir gecedir. Sabrın, muhabbetin, güvenin, vefanın, Emr-i Bil Maruf, Nehy-i Anil Münker’in, ahlaki güzelliklerin ve en önemlisi namaz gibi bir temizleyici ve Yaratıcı ile karşı karşıya gelindiği müstesna bir gecedir. Eğer Mirac tam manası ile anlaşılır ise yüreklere düşen kin, haset, düşmanlık, cana kıyma ve ahlaki bozulma tamamen yok olacaktır.

       Mirac gecesi ulvi bir gecedir. O halde bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadetle Allah’a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz. Namaz kılmalı, Kur’an okumalı, Allah’tan af ve bağışlanma dilemeliyiz. Aile fertlerimize bu gecenin anlam ve önemini öğretmeliyiz. Annemizi, babamızı ve büyüklerimizi ziyaret etmeliyiz. Bu gecede Allah’a daha yakın olmaya çalışmalıyız. Şunu iyi bilelim ki Allah’a yakınlık, O’nun emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden kaçınmakla mümkündür. Bu duygularla gerek yurt içinde ve gerek yurt dışında yaşayan bütün Müslümanların Miraç Kandilini kutlar, İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net