Vakıflar Haftasını Uğurlarken...

Din-Bir-sen Genel Sekreteri Menderes Ateş Vakıflar Haftasını uğurlarken bir basın açıklaması yaptı. Ateş konuşmasında şunları söyledi:

 “Yüce milletimizin, kültüründe var olan yardımseverlik, dayanışma ve paylaşım gibi değerlerinin, sosyal hayattaki somut karşılığı olan vakıflarımızın temelleri ta Asr-ı saadete dayanır. Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaygınlaşmış; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasından sonra da etkisini aynı şekilde muhafaza ederek 5 Haziran 1935'te çıkan bir kanunla yöneticisi kalmamış vakıfların tümünün yönetimi ile yeni vakıfların denetimi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilmiştir.
 Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in sizin hayırlınız insanlara en çok faydası olandır. Hadisi şerifinden ilham alarak birlik, beraberlik ve paylaşma duygusu ile temelleri atılan vakıf müessesesi, tarihimiz boyunca birçok alanda karşılıksız olarak hizmet vermiş, böylelikle ülkemizin tarihi ve kültürel mirasının korunmasına, toplumsal dengenin sağlanmasına, sosyal hayatta huzurun tesis edilmesine, fakir fukara garib gurabanın kimsesizlerin darda kalanların hayata tutunmasında büyük katkılarda bulunmuştur.
 Vakıflarımıza sahip çıkmak, bu eserlere yenilerini kazandırmak, vakıf medeniyetinin yansıması olan sevgi ve yardımlaşma kültürünü, şefkat ahlakını canlı tutarak bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin temel görevlerindendir. Bu maksatla çocuklarımıza bu eserleri hakkıyla tanıtmalı ve vakıf şuurunu aşılamalıyız. 
 Bu duygu ve düşüncelerle, vakıf bilincinin geliştirilip yaygınlaştırılmasında önemli katkıları olan Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ve tüm çalışanlarının fazilet ve hayırseverlik timsali aziz milletimizin ‘Vakıflar Haftası’nı kutlar; vakıf hizmetlerinin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür eder, vakıf geleneğinin ilelebet sürmesini temenni ederim. ”Devlet kurumlarında aynı kulvarda işlev gören kurumların da aynı çatı altında toplanması hizmetin verimliliği açısından önem arz etmektedir. Bu minvalde Vakıflar Genel Müdürlüğünün Diyanet işleri başkanlığı bünyesine dâhil edilmesinin hizmet verimliliğini ve vakıfların önemini daha da arttıracağına inanıyoruz. Bu vesile ile Diyanet ve Vakıf çalışanlarının tüm sosyal haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

“Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyanız kim,

 “Muhammerdir serapa mâyemiz hûn-ı şehadetten;

 “Biz ol âl-i himem erbâb-ı cidd ü içtihâdız kim,

 “Cihangirâne bir devlet çıkardık bir aşiretten…”

 

Yani:

Biz öyle şerefli Osmanlı soyundanız ki,

Hamurumuz şehit kanı ile mayalanmıştır;

Elbirliği içinde öyle büyük bir maharetle çalıştık ki,

Büyük bir cihan devleti çıkardık bir aşiretten.

O zaman yapabilmişsek, neden şimdi de yapamayalım ve tekrar büyüyemeyelim?

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net