Yusuf Özdemir: Toplumun farklı renkleri Memur Sen’i neden rahatsız etti?

Çalışan Sen ve Din Bir Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Memur-Sen’in ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme masasında dayanışma aidatının ödenmesi, yetkili olmayan sendikaların masaya oturmaması, toplu sözleşme ikramiyesinin diğer sendika üyelerine verilmemesi gibi talepleri gündeme getirerek ipe un serdiğini belirtti.

Özdemir yaptığı açıklamada Memur-Sen’in bu gün dile getirdiği görüşleri yetkili olmadığı günlerde neden dile getirmediğini sorarak, “Senin amacın yetki masasında döktüğün terin karşılığını almak değil muhalif tüm sendikaları bitirmek.

Tüm aksaklıkları ve eksikliklerine rağmen Türkiye’de monarşik rejime giden yolu kapayan, halkı temsil noktasında yetkiyi elinde bulunduran her kuruluşun alternatifini oluşturan demokratik bir süreç işlemektedir.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın getirmiş olduğu öneriyle kendisinin alternatifi olan sendikaları bitirmeye azmetmiş olduğunu görmek kendisi adına gerçekten üzücü bir durum.” 

Özdemir, Türkiye’de  var olan farklı grupları da dikkate alarak onların kendi düşünsel yapılarına uygun bir şekilde hak arama mücadelelerinin garantisinin öncelikle inanan biz Müslümanlara düştüğünü belirterek şunları söyledi:

“Tüm memur camiasına sesleniyorum!

Bir zamanlar başkasından yetki alabilme adına sendikal özgürlüğün önünde var olan engellerin kaldırılmasını talep eden yetkili sendika bugün içine düştüğü güç zehirlenmesinin bir sonucu olarak ilkel bir anlayışın ürünü olan despotizmi savunabilmektedir.

Memurun hakkı elbette savunulacaktır. Lakin hak ile birlikte tıpkı siyasal partilerde olduğu gibi insanların bir de manevi, ruhi, düşünsel boyutu göz ardı edilemez. Her şeyi paraya ve masada alınan hakka indirgeyen bir anlayış bizi, hele de bağrında 72 milleti adaletle özgür bırakarak yaşatan biz Müslümanların anlayışı olamaz.

Allah yaratıcı olduğu halde kulları arasında kendi yasasının muhaliflerine yaşama hakkı tanırken Allah’ın varlığından mutlu olduğunu söyleyip iman eden Ali Yalçın’ın kendi fikri ve zikrinden olmayanları yok sayıp tamamını Memur Sen çatısı altında toplama isteği bitişin en büyük göstergesidir.

Tarihi tecrübe ile sabittir ki insanlığa hizmet için ortaya çıkan her düşünce insanlığı kucaklarken insanlığa risk oluşturan her görüş kendisi dışındakileri ayak oyunlarıyla yok sayar.  

Ali Yalçın bilmez mi ki muhalefetin olmadığı yerde statiklik başlar. Kokuşma başlar. İltimas başlar. El altından ihaleler el değiştirir. Makamlar dayısı olanlara peşkeş çekilir. Muhalefet denetim demektir. Muhalefet karşılıklı gerilim politikasınca tarafların kendini adalet üzere çek etmesidir.

3+1 şeklinde çıkan sözleşmeli yasasında da gördük ki Memur-Sen yetkili ama etkisiz bir sendikadır. Torba tasarıyı hazırlayanların yetkili sendikayı muhatap almadıkları gün gibi ortadadır. Yok eğer muhatap alınmışsa bu haliyle çıkan yasa gösteriyor ki Memur-Sen aldığı yetkiyi yerine getirememektedir. “

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net