Hatay İl Başkanı Yahya Atçılı'dan Vefa Destek Gruplarına Destek
Vefa Sosyal Destek Grupları
 
Hz. Ömer kadına doğru yürür. Nine der, "Ben dünkü Ömer’im. Halife Ömer. Çöpün var mı, dökecek kimsen yok herhalde, ben döksem olur mu?" 
 
Medine sokağından geçiyor. Sokak kapısının önünde bir kadın oturuyor. İçeriden diğer kadının sesi duyulur: 
Anne içeri gir, müminlerin emiri geçiyor. İhtiyar kadın duruşunu bozmaz, içeriye seslenir. "Daha düne kadar Ömer’di. Ne oldu yani, bugün halife olmuşsa. O bizim bildiğimiz Ömer!" 
 
Hz. Ömer bir an duraksar. Kadına doğru döner ve şöyle der: "Doğrudur nine. Ben işte senin dediğin gibi o adamım. Senin dediğin o adam."
 
Ertesi gün yine aynı sokaktan geçer. O ihtiyar kadın yine kapının önünde. Hz. Ömer kadına doğru yürür. Nine der, "Ben dünkü Ömer’im. Halife Ömer. Çöpün var mı, dökecek kimsen yok herhalde, ben döksem olur mu?" 
 
Her yaşlıda kendi hayat serüvenimizi görmek, akıl sahibi olmanın bir gereğidir. Bugünün ihtiyarları dünün gençleri olduğu gibi, bugünün gençleri de yarının ihtiyarları olacaktır. 
 
Rabbimiz bu gerçeği Kur’ân-ı Kerim’de şöyle dile getirmektedir: 
 
 
اَللّٰهُ الَّذ۪ي خَلَقَكُمْ مِنْ ضَعْفٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْ بَعْدِ ضَعْفٍ قُوَّةً ثُمَّ جَعَلَ مِنْ بَعْدِ قُوَّةٍ ضَعْفاً وَشَيْبَةًۜ يَخْلُقُ مَا يَشَٓاءُۚ وَهُوَ الْعَل۪يمُ الْقَد۪يرُ.
 
" Allah, sizi güçsüz olarak yaratan, sonra güçsüzlüğün ardından bir güç veren, sonra gücün ardından bir güçsüzlük ve yaşlılık verendir. O dilediğini yaratır. O hakkıyla bilendir, kudret sahibi olandır.” (Rum 54)
 
O halde, küçükken bizi hayata hazırlayan yaşlılarımıza biz de bugün ihtimam gösterelim. Hayatlarını kolaylaştırmak ve tecrübelerinden faydalanmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirelim. Unutmayalım ki, yaşlılarımıza hürmet, ömrümüze bereket katacaktır. 
 
وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ اَوْلِيَٓاءُ بَعْضٍۢ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُق۪يمُونَ الصَّلٰوةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكٰوةَ وَيُط۪يعُونَ اللّٰهَ وَرَسُولَهُۜ اُو۬لٰٓئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللّٰهُۜ اِنَّ اللّٰهَ عَزِيزٌ حَك۪يمٌ ﴿٧١﴾
 
Müminlerin erkekleri de kadınları da birbirlerinin velîleridir; iyiliği teşvik eder, kötülükten alıkoyarlar, namazı kılarlar, zekâtı verirler, Allah ve resulüne itaat ederler. İşte onları Allah merhametiyle kuşatacaktır. Kuşkusuz Allah mutlak güç ve hikmet sahibidir.(Tevbe:71)
 
وَعَدَ اللّٰهُ الْمُؤْمِن۪ينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْر۪ي مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ خَالِد۪ينَ ف۪يهَا وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً ف۪ي جَنَّاتِ عَدْنٍۜ وَرِضْوَانٌ مِنَ اللّٰهِ اَكْبَرُۜ ذٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظ۪يمُ۟ ﴿٧٢﴾
 
 Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlara içinde ebedî olarak kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetler ve adn cennetlerinde güzel meskenler vaad etmiştir. Allah’ın rızâsı ise hepsinden büyüktür, işte büyük bahtiyarlık da odur. (Tevbe:72)
 
وَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:   
 
مَا أَكْرَمَ شَابٌّ شَيْخًا لِسِنِّهِ إِلاَّ قَيَّضَ اللَّهُ لَهُ مَنْ يُكْرِمُهُ عِنْدَ سِنِّهِ.
 
Resulullah (s.a.s) buyuruyor “Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşından dolayı hürmet ederse, Allah da ona yaşlılığında kendisine hürmet edecek birisini hazırlar.” Tirmizi, Birr, 75.
 
Vefa Sosyal Destek Gurublarınd Destan yazan Gizli Kahramanların İmamların Piri Hz. Ömer' dir.
 
Görevli oldukları camilerde beş vakit ezan okuyup Camileri açık tutup namazlarını camide kılan, Cami'nin gerekli temizlik ve bakımını yapan din görevlileri alanda da aktif faaliyet yürüterek, belirlenen ihtiyaç sahiplerinin kapılarını çalıp, hazırlanan yardım kolilerini, 1000’er liralık sosyal yardımları, emekli maaşlarını ulaştırıyor.
 
Hafta sonları da dahil 12 saat boyunca mesai yapıyorlar. Dışarı çıkması kısıtlanan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için imam, müezzin ve Müftülük personelleri fedakarca sahadalar.
 
Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı kapsamında 1000 TL sosyal yardım alan vatandaşlar ile evden çıkması kısıtlanan 65 yaşüstü ve kronik rahatsızlığı olanların emekli maaşlarını ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde kapı kapı dolaşarak dağıtıyorlar...

 

Bunun yanında zekatını ve gıda yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyenlere Diyanet Vakfımız aracılığı ile zekat ve gıda yardımlarını ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırıyorlar”
 
Sürecin işleyebilmesi için imamların gönüllülük esası ile Vefa Sosyal Destek Grubu içinde fedakarca çalıştıklarını  birçok imamın kendi maaşından ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi yardımında bulundular.
 
Fedakarca sahada çalışan bütün imam müezzin ve Müftülük çalışanlarına teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.
 
Vefa Sosyal Destek Gruplarında destan yazan, 7/24 necip milletimize hizmet eden Din Görevlilerimiz. Salgın sürecinde fedakarlığın en güzel örneklerini vermişlerdir.
 
Aynanın karşısına geçip "Dün bir hiçtin, bugün bir şeysin, yarın bir hiç olacaksın" diyecek adam arıyoruz. Bugün gözlerimi rahatça kapatabilirim, emanetin dağıtıldığı yerde bir emin var dedirtecek bir Ömer arıyoruz ya işte Günümüz Ömer'leri imam'larımız.
 
Vefa Sosyal Destek Gruplarında destan yazan, 7/24 necip milletimize hizmet eden Din Görevlilerimiz.
Salgın sürecinde fedakarlığın en güzel örneklerini vermişlerdir.
 
"Din ve dünya işlerinde kendisine itimad edilir olması, kişiye saadet olarak yeter. "
 
           Yahya Atçılı
Hatay il Başkanı
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net