Başkan Tuci’den imamlar üzerinde oluşturulan algı operasyonuna tepki

Din-Bir-Sen Van İl Başkanı Halit Tuci, bazı cami yaptırma ve yaşatma dernekleri ile muhtarların imamlar üzerinde baskı oluşturma çabasına tepki gösterdi.

Son zamanlarda kırsal mahallelerde köy muhtarlarının, yasal iznini kullanan imamları adeta hesaba çekercesine ‘Benden izinsiz köyü terk edemezsin’ diye çıkışmaya başladığını ifade eden Başkan Tuci,  imamların idare amirinin muhtarlar olmadığını söyledi. Son zamanlarda imamlar ve din görevlileri üzerinde ciddi bir algı operasyonu başlatıldığını ve buna cami yaptırma ve yaşatma dernekleri ile muhtarların da dahil olmasına üzülerek şahit olduklarını kaydeden Tuci, bazı köylerde muhtarların tutum ve davranışları nedeniyle imamların ciddi sıkıntıya düşmeye başladığını belirtti. İmamların da bir insan olduğunu ve idare amirlerinin bilgisi dahilinde bu izinlerin kullanıldığını belirten Başkan Tuci, “Bizim idare amirimiz müftülük, kaymakamlık ve valiliktir. Bu anlamda amirlerimizin bilgisi dahilinde izinlerimizi kullanırız. Ancak son zamanlarda bazı köylerde muhtarlar kendilerini idare amiri yerine koyarak imamların yasal hakkı olan izinlerini dahi kullanmalarına engel olmaya başladı. İmamların haftada bir gün izni var. İzin günü eşi ve çocukları ile köy dışına çıkan imamlara bazı muhtarlar ‘sen nasıl benden habersiz köyü terk edersin’ diye hesap sormaya başladı. İmam, haklı olduğu bu mevzudaki hesabı amiri olan müftülüğe mi verecek yoksa muhtara mı verecek. İmamların yaşadığı bu baskıya birilerinin dur demesini bekliyoruz” dedi.

Görevini yapmayan ya da mesleki sorumluluğunu yerine getirmeyen veya aksatan imam veya din görevlilerine hesap sorulmasına, gerektiğinde cezalandırılmasına karşı olmadıklarını ancak imam ve din görevlileri üzerinde planlı bir şekilde oluşturulmak istenen baskıya karşı olduklarını kaydeden Tuci, “İmamların da birer insan olduğu unutulmamalıdır. Maalesef bazı muhtarlar ve cami dernekleri tarafından imamlar, hiç hastalanmayan veya çarşı pazar ihtiyacı olmayan kişiler gibi görülüyor. İmamlar da bir insandır ve beşeri ilişkileri olması gerekir. Haftalık izin günlerinde alış veriş, akraba ve dost ziyaretinde bulunmasından daha doğal ne olabilir. İmamlık vazifesini yapanların mesuliyeti ve sorumluluğu daha fazladır. Ancak imam köyden dışarı çıkarken muhtardan izin almak zorunda değildir” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında imamlara da seslenen Tuci, “Sıkıntılı bir  süreçten geçiyoruz. Din görevlileri, kısır çekişmelerden ve siyasi söylemlerden şiddetle uzak durmalıdır. Mihrabın, minberin ve kürsünün vakarına halel getirebilecek her türlü eylem ve söylemlerden uzak durulmalıdır” şeklinde konuştu.


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net