Malatya İl Başkanı Yusuf Aslan: Memur Maaş Zamları Hayal Kırıklığı Yarattı

Aralık ayı enflasyonu ile birlikte, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yapılan yüzde 7.36 zam kararında yetkili sendikanın yetersiz kaldığını savunan Malatya Din-Bir-Sen İl Başkanı Yusuf Aslan, 'Kamunun yetkili sendikaları ve değerli yöneticileri her zaman olduğu gibi bu dönemde de memuru masa başında hayal kırıklığına uğratmışlardır' dedi.

Malatya Din-Bir-Sen İl Başkanı Yusuf Aslan, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yapılan yüzde 7.36 zam kararı ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Aslan, yetkili sendikanın, her zaman olduğu gibi masa başında memuru hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, "Sivil toplum örgütü olmanın verdiği avantajla, konusu dışında, gösteri ve yürüyüş vb. eylemler yapma hususlarında gösterdiği gayreti ve başarıyı, bizzat kanunda geçen şekliyle memurların hak ve hukukunu arama ve toplu sözleşme masalarında ne yazık ki gösterememektedir. Bu durum kanundaki eksiklikten ziyade, sendika yöneticilerinin öz veri ile bu işe yaklaşmaması ve kapasitesi anlayışıyla alakalıdır. Elbette sosyal etkinliklerde yapılmalıdır. Ancak öncelikli olarak yapılması beklenenler, yani birinci planda sıraya oturtulacak mesele sendikaların, diğer kuruluşlardan ayırt edici özelliği olan memurun haklarıdır. Durum; insanın, insan için, insandan hak talep etme ve hakkını takip etme meselesi olunca, konu mevzuattan ziyade, bu işleri yürütecek olan insanların özellik ve tutumları etrafında şekilleniyor. Eğer istenilen gibi olmazsa hak arama mücadelesini de kirletmektedir. Bu alanlarda gittikçe kalitenin düştüğünü, gelenin gideni arattığı olduğunu ne yazık ki yakinen müşahede ediyoruz" diye konuştu.

Komik bir zam

Sendikaların, hak ve adalet ekseninde bağımsız hareket ettikleri sürece güzel işler yapabileceklerine dikkat çeken Aslan, "Ama bir güce, bir kişiye veya kişilerden oluşan yönetimin veya yönlendiricilerin müdahalelerine maruz kalıyorsa güzel iş yapmaları zordur. Hak ve adalet etrafında bağlılığa dönmesi gereken ilişkiler bağımlılığa, dayanışma ise dayatmaya dönüşür. Yetkili sendikalar tabanından aldığı gücü üyelerine yansıtırlarsa sorun 7.36 gibi komik bir zam ile üyelerine bunu hizmet olarak sayarlar. Yetkiyi memurun hakkını arayacak çalışan ve dik duran çıkarları için asla taviz vermeyen Adalet, Ehliyet ve liyakati üstlenmiş Çalışan Sen Konfederasyonu’na bağlı Din Bir Sen’ yetkiyi vermelidir ki masada üyelerinin hakkını arayabilsin. Şayet yetki masada kaybedenlere hala bir kez daha sizde kalsın diyorsanız. Kaybedeceğiniz ve hayal edebileceğiniz pek bir şey yok! En azından umutlarınızı saklı tutar yada umutlarınızı üç beş sendika yöneticisinin birkaç saatlik toplantı gündemine teslim eder ve bekleye durursunuz" şeklinde konuştu.


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net