Din-Bir-Sen “Cami Gençlik Kolları Projesi”ni destekliyor.

 

Din-Bir-Sen Şube Başkanları, İlçe temsilcileri ve Bölge Başkanları çeşitli projelere destek vererek, görev mahallinde yararlı aktivitelere imza atarak takdir toplamaya devam ediyor. 

İsimsiz kahramanlar.

Camii cemaatleri ve din görevlileri arasında tanışma, kaynaşma, dinin öğretilmesi, gençlerin cami ile buluşması v.s. çeşitli etkinliklerde başarılı şekilde görev yapan din görevlileri sadece namaz kıldıran bir görevli olmadıklarını, toplumun sosyal ve kültürel her alanında aktif görev yaptıklarını, çeşitli mesleki sorunlarına rağmen özverili bir şekilde toplumu aydınlatma görevini yürüttüklerini göstererek Diyanet camiasında öne çıkıyorlar.

Diyanet’in isimsiz kahramanları olan din görevlileri arasında Din-Bir-Sen üyeleri toplumu aydınlatma, cemaate ve gençlere yönelik yararlı çalışmalarıyla dikkat çekerken, isimsiz kahramanlardan biri olan ve insana hizmeti önemsiyoruz, diyen Din-Bir-Sen Marmara Bölge Başkanı Şükrü Şahin, çalışmalarımızda karşılık beklemiyoruz. Din-Bir-Sen olarak sadece cemaatlerimiz için değil, aynı zamanda görev yaptığımız mahaldeki gençlerimiz için yararlı projelere imza atıyoruz. Kurumumuz mensupları arasında herkesi kucaklayan bir sendikal çalışma içindeyiz, diyerek Ümraniye Müftülüğü Diyanet Vakfı Şubesi Hacı Ömer Karagül Camii Gençlik Kolları Projesi hakkında açıklama yaptı. Açıklamasında, Hasan El Benna gibi İslam âlimlerinin gençlik için yaptığı çalışmaları dikkate aldığımız zaman, din görevlileri olarak bizlerin boş boş oturması düşünülemez, diyen Şahin şunları söyledi: “Din-Bir-Sen olarak, Hasan El Benna’nın şu sözlerini çok değerli buluyoruz: ‘Bir fikir ancak kuvvetle inanıldığı, uğrunda ihlâs ve hamaset gösterildiği, gerçekleşmesi için gayret ve fedakârlıkta bulunulduğu zaman başarıya ulaşır. Bu dört esas yani, İman, ihlâs, hamaset ve amel şuurlu gençlerin hususiyetlerindendir.’ Din-Bir-Sen olarak Hasan El Benna’nın bu düşüncelerini önemsiyoruz. Benna ki, ilim ve takva ile kendini yetiştiren bir İslam âlimidir. Onun çalışmaları, devrindeki gençlerin kültürünü geliştirmiştir. Kötülüklere karşı mücadele teşkilatı kurarak çalışmalar yapmış, gençleri kötülüklerden korumak için mücadele etmiştir.”

Din-Bir-Sen üyeleri, insanlığa hizmet için fedakârlıktan kaçmaz. Din-Bir-Sen üyeleri, İslam’ı örnek alan insanlardır. Din görevlisi olarak en üstün fedakârlıkları yaparak insanlığa hizmet için çalışırlar. Allah rızasından başka düşünceleri yoktur. Şöhrette, makamda, mevkide gözü olmaz, insanlara iftira atmaz, insanları dışlamaz. Din-Bir-Sen üyeleri Hakk için çalışır, haklının, mağdurun ve mazlumların yanında yer alır, diyen Din-Bir-Sen Marmara Bölge Başkanı Şükrü Şahin, açıklamasını Hasan El Benna’nın şu sözleri ile sürdürdü: “Çünkü imanın esasını uyanık kalp, İhlâsın esasını arınmış gönül, hamasetin esasını sağlam şuur, amelin esasını ise kuvvetli azim teşkil eder. Bütün bu esaslar ancak şuurlu gençlerde bulunur. Bu sebeple gerek mazide, gerekse hâli hazırda bütün milletlerde görülen kalkınma ve ilerlemenin temeli, direği, belkemiği, gizli sırrı, fikri hareketlerin bayraktarları gençler olmuştur. «Ashabı Kehf, Rablerine imân etmiş olan gençler topluluğu idi ve biz de onların hidayetlerini ziyade eylemiştik.» (Kehf Sûresi: 13)

Ey gençler! Bu sebeple vazifeniz çoktur, mesuliyetiniz büyüktür, milletinizin üzerinizdeki hakkı her gün biraz daha artmaktadır. Dolayısıyla omuzlarınızdaki emanet yükü ağırlaşmaktadır. Çok düşününüz, çok çalışınız. Hareket tarzınızı, stratejinizi iyi ayarlayınız, kurtarmaya koşunuz ve milletinizin hakkını kâmilen eda ediniz.”

Bu itibarla Din-Bir-Sen, Hasan El Benna’nın düşünce ve hareket tarzıyla bütünleşen çalışmalara yönelmiştir.”

Milletin derdini dert edinen bir geçlik yetişmesi için çalışıyoruz.

Şahin, daha sonra açıklamasına şöyle devam etti: “Eğer bir genç müreffeh, zengin, sözü geçer ve gelişmiş bir cemiyet içinde yetişirse milletinden çok kendini düşünür. Hiç bir derdi olmadan oynar, eğlenir. Ama bir genç başkalarının istilâ ve istibdadı altında kaldığı için elinden alınmış haklarının, gasp olmuş kültürünün, kaybedilmiş hürriyetinin şeref ve haysiyetinin geri alınması için çalışan ve devamlı cihad eden bir cemiyet içinde yetişirse o gencin başta gelen vazifesi milletinin işlerini kendi işlerine tercih etmektir. Kendinden fazla milleti için çalışmaktır. Böyle bir genç, bunu yaptığında hem dünyada zafer meydanlarında peşin mükâfata nail olacaktır, hem de Âhiret’te Allah’ın mükâfatını kazanacaktır.

Gerek Din-Bir-Sen olarak, gerek Ümraniye İlçe Müftülüğü olarak milletin derdini dert edinen bir gençlik yetişmesi için çaba içerisindeyiz. Ümraniye İlçe Müftüsü Sayın İlyas Yılmaztürk Safranbolu’da ilk gençlik kollarını kuran müftüdür. Aynı projeyi Ümraniye’de uygulamaya çalışması bizim için önemlidir. Büyük özveri ve gayretle bu projenin Ümraniye ilçesindeki bütün camilerde hayata geçirilmesi için uğraşıyor. Sayın Müftümüzün bu gayreti, azmi ve fedakârca çalışmaları ile şu ana kadar 35 camide gençlik kolları kuruldu. Türkiye Diyanet Vakfı’nın ‘Cami Gençlik Kolları Projesi’yle önümüzü açmıştır. Proje kapsamında Ümraniye’de ilk gençlik kollarını kuran Hacı Ömer Karagül Camisi olmuştur. Ümraniye’de 5 ay içerisinde tüm camilerde gençlik kollarının kurulmasını amaçlıyoruz.

Projenin Türkiye genelinde bütün camilerde uygulanması hedefleniyor.

Proje kapsamında çeşitli kültürel aktiviteler düzenleniyor. Proje kapsamında Pazar günleri camii gençlik buluşması yapılıyor. Ayda 2 Pazar Hacı Ömer Karagül Camii’nde, 1 Pazar İlçe Müftülüğünce düzenlenen sabah namazı buluşmaları ve 1 Pazar da İstanbul’un değişik camilerinde projeyi uyguluyoruz. Camiler arası spor, gezi ve piknik gibi çeşitli kültürel aktiviteler düzenliyoruz. 5 ay sonra gençlik kolları kongresini yapmayı hedefliyoruz.

Projenin amacı nedir?

Bu projenin amacı, camilerimizde, müftülüklerimizin kontrolünde, cami dernekleri ve cami görevlileri marifetiyle, camilerin bulunduğu muhitlerdeki gençleri bir araya getirecek ortamı oluşturmak ve bu vesileyle gençlerin şuurlu ve dinini sahih olarak öğrenen ve yaşayan bir gençlik haline gelmelerine katkı sunmaktır.

Topluma hizmet için varız.

“Geç kalma genç gel” sloganı ülkemizin bütün camilerinde çok tutmuş, çok yankı bulmuş bir slogan oldu. Ama bu, slogan olarak kalmamalıdır. Bu sloganın hayata geçirilmesi gerekir. Din-Bir-Sen Marmara Bölge Başkanı ve Ümraniye Müftülüğü diyanet Vakfı Şubesi Hacı Ömer Karagül Camii İmam-Hatibi ve Gençlik Kolları Başkanı olarak bu çalışmaları yürütüyoruz. Topluma hizmet için varız. Yararlı çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net