Şuurlu Müslümanlar Noel’i kutlamaz.

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, 31 Aralık Cumartesi gecesi kutlama programları planlanan yılbaşı gecesinin mekruh ve günah olduğunu söyleyerek “kanlı Noel’i kutlamayın” dedi.

2016 yılının son gecesi olan 31 Aralık’ta ülke genelinde büyük kutlama programları planlandığını belirterek sert sözlerle bu kutlamaları eleştiren Özdemir, açıklamasında şunları söyledi: “Müslümanlar olarak, üç semavi dinin peygamberlerine kalben iman ediyoruz. Ancak her yıl Aralık ayı içinde Hıristiyan âlemince kutlanan Noel’in farklı anlayış tarzı vardır. 24 - 25 Aralık gecesi Hazreti İsa'nın doğum günü kabul edilir. Papa Gregorius'un düzenlediği Gregoryen takvimini kullanan Katolik, Protestan, Süryânî ve Rumlara göredir. Rus, Balkan ve Ermeni kiliseleri Noel'i 6 - 7 Ocak gecesi kutlar. Kutlamalar 24 gün (Ermenilerde 50 gün) evvel başlar. Roma dönemindeki kutlamalarda ahlaksız eğlenceler tertip edilirdi. O dönemin Roma eğlenceleri ile bugünkü eğlenceler arasında pek fark yoktur. Şunu söylemek istiyorum; Hıristiyan âleminin bayramı olan Noel kutlamalarına iştirak etmek, onlar gibi kutlamak günahtır, mekruhtur. Her Noel, bize geçmişte yaşanan acıları hatırlatmaktadır. 24 Aralık 1963 gecesi Lefkoşa’da Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı'nda görevli Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve 3 çocuğu ile birlikte 11 kişi öldürülmüştü. Bugünün geçmişten farkı var mı? Haçlı zihniyeti tarafından İslam coğrafyasında Müslüman kanı akıtılırken, mabetler yakılıp yıkılırken, Müslümanlara yönelik şiddet korkunç bir şekilde devam ederken, bütün Müslümanlar terörist ilan edilirken Hıristiyan âleminin Noel kutlamasına iştirak etmek dini açıdan caiz değildir. Müslümanlar için her yılbaşı kanlı Noel’dir.

Evlerimizde ya da dışarıda içki içilerek, uygunsuz ortamlarda sıra dışı eğlencelere katılarak, insan yaşamının gayesi ve onuru unutularak, diğer günlerden farklı bir gün ve artı değer katılarak yapılacak olan kutlamalar Müslüman için zuldür. Bu gece yapılacak masraflar haramdır, mekruhtur. Düşününüz ki, ülkemizde Suriye’den gelmiş misafirlerimiz aç, açık ve perişan bir halde iken Noel kutlamaları için harcayacağımız her kuruşun hesabını Allah soracaktır. Ayrıca Mekke’nin fethi 1 Ocak tarihine denk geliyor. Müslümanlar kutlayacaksa Mekke’nin fethini kutlasın. Unutmayın; kişi sevdiğiyle beraber olur. Kim kime benzemek isterse oda onlardandır.

Kıymetli Müslüman kardeşlerim, bir hikâye anlatmak istiyorum: Bir Hıristiyan, Noel alışverişi yapmak için bir markete gider. Marketin önünde Müslümanların oluşturduğu uzun bir kuyruk görür. Tam markete girmek üzereyken sıradaki Müslüman Türkler müdahale ederler. Bunun üzerine Hıristiyan şöyle der: Beyler, ne oluyor size? Noel bizim bayramımız ama bakıyorum ki siz bizden daha heveslisiniz. Biz, sizin Ramazan bayramınıza karışıyor muyuz? Sizde, yılda bir defa kutladığımız Noel bayramımıza karışmayın. Şuurlu Müslümanlar derhal sıradan çıkarak giderler. İşte mesele budur. Yeni yıl kutlamaları, şuurlu Müslümanların katılacağı bir kutlama değildir. Müslümanlar için bu gecenin diğer gecelerden hiçbir farkı olmamalıdır. Ülkemizde milyonlarca aç insan varken bize ait olmayan kutlamalar için israf etmek haramdır, günahtır. Allah’a vereceğiniz hesabı düşünerek hareket edin.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net