TARİHİMİZİN KARA LEKESİ 28 ŞUBAT…

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, 28 Şubat Darbesiyle ilgili şunları söyledi:

Bu millet, 28 Şubat post modern darbesi ile tarihin kara günlerinden birini yaşamıştır. Anayasa’nın, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir,” hükmüne rağmen bu milletin üzerinde kirli oyunlar oynanmıştır, bu milleti sırtından hançerleyenler bu milletin düşmanlarıdır, “Türk tarihi boyunca gücünü kaos ve puslu ortamlardan alan bazı güç odakları, bu milletin olmazsa olmazı saydığı dini hassasiyetleri, eğitimi ve toplumun tüm katmanlarını zorbalık ve baskı ile değiştirecek bir uygulamaya girişmişler ve oyunlarını “1.000 yıl sürdüreceklerini” söylemişlerdi. Tarihte olduğu gibi bu milletin bağrından çıkmış olan Silahlı Kuvvetler’ in bünyesindeki bazı görevliler hükümeti düşürmeye, istifaya zorlamaya ya da iş göremez hâle getirmeye kalkışarak kendi emelleri doğrultusunda bu millete eşi benzeri görülmemiş acılar yaşatmışlardır.  28 Şubat süreci olarak adlandırılan bu süreçte bazı subay, çeşitli sivil toplum kuruluşları, basın, medya, iş dünyası, akademik ve bunların yardakçılığını yapan eğitim ve bürokrat düzeylerindeki destekçileri hükümete karşı kampanya başlatarak itibarsızlaştırıp cebren istifaya zorlamışlardır.

28 Şubat sürecinde “Demokrasiye balans ayarı” yapan Silahlı Kuvvetler, eğitim sisteminde köklü değişikliğe gidilmesini sağlamış, zorunlu eğitimi kesintisiz eğitime çevirmek suretiyle İmam-Hatip Liselerinin ve tüm meslek liselerinin orta kısımlarının kapatılarak Kur’an eğitimine yaş sınırı getirilmesini sağlamıştır. Yine bu mantığın ürünü olarak Hafızlık Kursları kapatılmış, dini cemaat ve dernekler kıskaca alınmış, üniversiteye giriş sınav sisteminin değiştirilmesiyle İmam-Hatip liseleri ve diğer meslek liselerinin alan dışında başka bölümlere yerleşmeleri imkânsız hâle getirilmiştir. Bu haksızlık bu hukuksuzluk yaşanırken, bazı meslek kuruluşları bazı sendikal kuruluşların Başkan ve yetkilileri bazı basın ve medyanın patronları, gazeteciler de kamuoyu oluşturma ve yönlendirme gayreti ve çabası içinde olmuşlardır.”

Özdemir, “28 Şubat sürecinde pek çok devlet memuru, öğretmenler, akademisyenler görevlerinden alınmış, işten atılmış, öğrenciler Anayasal hak olan eğitim-öğretim hakkından yoksun bırakılmışlardır. Pek çok insan hapse atılmıştır. Kendileri gibi düşünmeyenleri fişlemişlerdir. Diyanet çatısı altında çalışan kadın-erkek birçok görevli, ifa ettikleri görevlerinden dolayı fişlenerek suçlanmışlardır. Bu süreçte fişlenen kamu görevlilerine disiplin cezaları verilmek suretiyle görev yerleri değiştirilmiş ve istifaya zorlanmışlardır.

Siyaset tarihinin önemli isimlerinden olan Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın 11. ölüm yıldönümüne de değinen Özdemir, Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Bu ülke için çalışmış, gayretli, çok iyi bir devlet adamı ve siyasetçiydi. Bizlerin ufkunu açan, direnmeyi, mücadeleyi öğreten değerli bir dava adamıydı ifadelerini kullandı.

Özdemir açıklamasına son verirken şunları söyledi:

Allah 28 Şubatları bu millete bir daha göstermesin, “İmam Hatip Okullarını kapatan, başı kapalı olduğu için okullara sokulmayan öğrencileri, akademisyenleri, üniversiteleri, Sivil Toplum Kuruluşlarını, dernek ve vakıfları, basını ve medyayı baskı altına alarak ‘irtica’ avına çıkanların sonu hüsran olmuştur. Dinini yaşamak isteyen Müslümanlara yaşamı zindan eden, haksız ve hukuksuz bir şekilde hapislere atan, işlerinden kovan, dindarları perişan edenler bugün milletin yüzüne bakamıyor. Deniyordu ki, ‘1000 yıl sürecek!’ Hepimiz görüyoruz ki, bu baskı ve zulüm 1000 yıl süremedi. Ancak inananların var olma, kalkınma ve yücelme mücadelesi 1000 yıl sürecektir. Biz, inancımızın verdiği güçle ayakta kaldık. Bugünde bu inançla çalışıyoruz.”

 


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net