Din-Bir-Sen, 13. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısını Yaptı

Din-Bir-Sen 13. Başkanlar Toplantısı 28-29 Mart 2022 tarihlerinde Kozaklı Roza Resort Termal Otel’de yapıldı. Toplantıya Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Yusuf Özdemir, Menderes Ateş, Abdullah Ballı, Şükrü Şahin, Yusuf Adli, Mehmet Şirin Ersan, Mevlüt Yıldız, Eğitimde Birlik-Sen Genel Başkanı Cihan Demirkol, Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Din-Bir-Sen Şube, il ve ilçe başkanları katıldı.

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Daha sonra Eğitimde Birlik-Sen Genel Başkanı Cihan Demirkol ve Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın kürsüye gelerek selamlama konuşmalarını yaptılar. Ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf ÖZDEMİR: Din-Bir-Sen’in misyonundan bahsederken, tüm kamu çalışanlarının özlük haklarını iyileştirmek, sosyal ve ekonomik sorunların çözümüne katkı sağlamak, adalet, ehliyet ve liyakat’ın sağlandığı bir düşünceyi yerleştirmek olduğunu söyledi.

Biz her zaman sendikayı Kamu çalışanlarının menfaatine bir araç olarak gördük ve ona göre çalışmalar yürüttük. Kimi sendikalar ise sendikacılığı, mobbing uygulama, haksızlık ve şantaj yapma olarak kullanmaktadır. Diğer sendikalar ile aramızdaki fark budur. Biz sorunların çözümüne katkı sunmaya çalışıyoruz. Hiçbir zaman Diyanetle kavga edenlerle birlikte olmadık, olmayacağız.

Özdemir, yetkili sendikanın amacının diyanet çalışanlarına hizmet olmadığını görüyoruz. Sözleşmeli personelin sorunları her geçen gün artıyor. Ekonomik, mesleki ve sosyal sorunlar din görevlilerini zorluyor, Beklentiler ve talepler karşılanmayı beklerken, çözülmesi gereken konular öteleniyor, Yetkili sendika kendi derdine düşmüş iç meselelerini çözmeye çalışıyor. Memur-Sen masada memurun yaşadığı ekonomik ve sosyal sıkıntıları görmezden gelerek toplu sözleşmeyi büyük bir kazanım olarak anlatıyor. Böyle bir ortamda kamu çalışanlarının sıkıntılarını ve ekonomik sorunlarını her platformda Din-Bir-Sen dile getiriyor.

Özdemir, “ Din-Bir-Sen, kişisel menfaatlerin sendikası olmamıştır. Aksine tüm kamu çalışanlarının menfaatini düşünen sendika olmuştur”

Daha sonra Şube, il ve ilçe başkanları birer konuşma yaparak bulundukları bölgede Diyanet personelinin yaşadığı sıkıntılara ve sendikal çalışmalarda yaşadıkları problemlere değindiler.

Toplantının 2. Günüde 13. Başkanlar Kurulu toplantısının sonuçları değerlendirilerek, sonuç bildirgesi hazırlandı. Toplantıda ayrıca başarılı olan Şube, İl, İl ve İlçe Başkanlarına ayrıca Nevşehir İli Karapınar Kasabasında Hafız Fabrikası olarak bilinen 400 kişilik Kur’an Kursunun kurucusu ve öğreticisi olan Kurra Hafız Fatih Aydın Hocamıza ve İskenderun ilçesinde çeşitli yardım kampanyaları düzenleyen Hasan İnci Hocamıza Din-Bir-Sen Genel Merkez Yönetimi tarafından plaketler verildi.

13. GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGEMİZ

1. Kışlalarda bulunan tüm camilere kadro verilmesi ve görevli atanması

2. Kuran kursu öğreticilerine öğretmenlik statüsünün kazandırılması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması

3. İmam Hatip müezzin Kayyum Kur’an Kursu Öğreticilerinin kültür müzelerinden ücretsiz faydalanmasının sağlanması için gerekli görüşmelerin yapılması

4. Tüm camilerimize müezzin kadrosu verilmesi ve kayyum tarifinin yeniden düzenlenip asıl statüsüne kavuşturulması

5. Tüm illerimizde Diyanet evinin açılması

6. Lojmansız Cami kalmasın kampanyası ile tüm camilerimize lojman yaptırılması

7. 25 yılını tamamlamış personelin bir defaya mahsus imtihansız Hac veya umreye görevli olarak gönderilmesi

8. Kendi imkânlarıyla hacca gitmek isteyen din görevlilerinin kuraya tabi tutulmaması

9. Sözleşmeli biran önce kadroya geçirilmesi

10. İl ve ilçe müftülerinin sendikalar ve görevliler arasında taraf tutmaması

11. Mülakatlarda kameralı sisteme geçilmesi

12. Merkez ve taşra teşkilatında görev yapan Şube Müdürü, Şef, Murakıp ve diğer kademelerde görev yapan personelin taleplerinin yerine getirilmesi

13 Hac ve Umrede il sıralaması yerine Türkiye sıralamasına geçilmesi

14. Cami derneklerinin Cami İnşaatı bitince feshedilmesi ve Müftülüklere devredilmesi

15. Kadrolu sözleşmeli vekil Fahri ve İŞKUR üzerinden temizlik işçisi adı altında İmam Hatip Müezzin Kayyumluk ve Fahri K.K.Ö gibi aynı görevi yapan fakat 5 ayrı statüye tabi olan din hizmeti verenlerin hepsinin kadrolu pozisyonlara geçirilmesi bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması

16. Şoför ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin özlük haklarının verilmesi ve 1. dereceye inmelerine imkân sağlayıp yeşil pasaport almalarına olanak sağlanması

17. Yapılan tüm sınav ücretlerinin düşürülmesi

18. 3600 ek göstergenin tüm Diyanet çalışanlarına verilmesini

19. Diyanet Vakfı'ndan tüm diyanet personellerinin çocuklarına burs verilmesi

20. Teşkilat yasasının tekrar gözden geçirilip eksik ve aksayan maddelerin düzeltilmesini talep ediyoruz                 

21. İl ve ilçe müftülerinin yerel yönetimlerle iletişime geçip tüm personelin kültür gezilerine katılmaları için gerekli görüşmeleri yapmaları

22.Vefat eden personel için yardım kampanyası başlatılması.        

23. Banka promosyonlarının personelimizin menfaatine dönüşmesi için mahkemeye başvurduk.

24. Aktif görev yapan fahri ve vekillere son bir defa kadro verilip bu kapının kapatılması

25.Nakillerde MBSTS’ nin ve Müktesebin baz alınarak yapılması ve mülakatların kaldırılması.

26. Cami ve Kuran Kurslarının aydınlatma ve ısıtma giderlerinin diğer kamu kurumlarında olduğu gibi devlet tarafından karşılanması

27. Özürlü Fahri Kuran Kursu öğreticilerinin kadroya geçirilmesi

Bu taleplerimiz teşkilatımızın daha verimli ve çalışma barışının sağlanması açısından büyük öneme haizdir. Biz Çalışan-Sen Konfederasyonu ve Din-Bir-Sen Sendikası olarak bunların mutlaka yerine getirilmesini talep ediyor ve konuların daima takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

Din-Bir-Sen, diyanet camiasının sesi olmuştur. Bundan sonra da diyanet camiasında çalışan bütün görevlilerin sorunları bir bir tespit edilerek ilgili makamlara sunulacaktır. Bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı ve yapacağı hayırlı hizmetler ile topluma yönelik hizmetleri takdir edilerek desteklenecek, ancak din görevlilerinin mağduriyetine neden olabilecek uygulamalarında karşısında duracaktır. 

       

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net